Rozcestník

Prázdny košík
 

Urobte si sami: Krabica s vlastnou potlačou [NÁVOD]

Autorom je Tom dňa 6. 8. 2020

Chystáte limitovanú edíciu vašich produktov alebo začínate podnikať a potrebujete na svoje krabice potlač na mieru, ale minimálne množstvá sú príliš vysoké? Poradíme, ako lacno potlačiť obaly aj v malom náklade niekoľkých kusov. Čítajte ďalej.

Keď si nechávate vyrobiť obaly na mieru, máte na výber nespočetné množstvo rôznych prevedení, farebných variantov a rozmerov. Či už sú to krabice, obálky alebo tašky, jedno majú spoločné. Tým je minimálne množstvo, ktoré musíte odobrať.

A že často nebývajú práve malé.

Je to tým, že potlač sa často realizuje už pri samotnej výrobe obalu a spustenie výrobných liniek, nastavenie strojov alebo príprava tlačiarenských platní či výsekových dosiek na výrobu krabíc nie je práve lacná.

Takže aby bola pre výrobcov zákazka rentabilná a pre vás cena za kus rozumná, treba vždy vyrobiť aspoň minimálne množstvo.

 

Minimálne množstvo nesplním. Čo s tým?

Riešenie je jednoduchšie, než si myslíte. 

Stačí si nechať vyrobiť pečiatku, ktorá vás môže stáť od pár po niekoľko desiatok eur. To podľa toho, aká bude veľká, zložitá alebo aký typ konštrukcie budete chcieť použiť.

Výhodou ale je, že si jednou pečiatkou môžete potlačiť nielen krabice, ale aj papierové tašky, bublinkové obálky, poštové tašky alebo napríklad etikety. 

 

Než si necháte pečiatku vyrobiť

Výroba pečiatky je na celom procese vôbec to najjednoduchšie. Vyberiete si, čo budete chcieť tlačiť, zvolíte rozmery a potom výrobcovi pošlete návrh pečiatky. Ten po vás bude najčastejšie chcieť vo formáte PDF.

A ak si nebudete istí, že si zvládnete PDF s grafikou pripraviť sami, oslovte výrobcov pečiatok. Tí vám často za malú odplatu s grafikou radi pomôžu.

Musíte si ale postrážiť materiál, na ktorý chcete tlačiť, aby sa nestalo, že po výrobe pečiatky zistíte, že sa vám atrament napríklad rozpíja. Všeobecne by sa dalo povedať, že by mal:

  1. byť savý tak akurát - toto síce nie je úplne presný termín, ale na príliš savom (a často tiež štruktúrovanom) povrchu sa bude atrament rozpíjať a naopak pri nulovej nasiakavosti materiálu (napr. plast) atrament nevsiakne.
  2. byť matný - na lesklých povrchoch má atrament tendenciu veľmi zle zasychať a rozmazávať sa ešte pri tlačení.
  3. mať dostatočnú gramáž (hrúbku) - na veľmi tenkých materiáloch ako napríklad papierové vrecká sa potlač nielen rozpije, ale presiakne pokojne aj skrz

 

Príliš savému a často tiež štruktúrovanému materiálu sa radšej vyhnite - atrament má tendenciu sa po chvíli rozpíjať.

Malá hrúbka materiálu je tiež zlá voľba - takto vyzerá výsledok.

Pri testovaní sme tiež zistili, že nezanedbateľný vplyv na kvalitu potlače má aj technológia, ktorú pečiatka využíva. Tu platí, že najväčšiu istotu nerozpitej potlače budete mať pri obyčajnej pečiatke, ktorá sa namáča do atramentového vankúšika.

Pečiatkam bez atramentových vankúšikov (vpravo) sa radšej vyhnite. Používajú iné zloženie atramentu, ktoré sa ľahšie rozpíja.

A ide sa tlačiť

Aj samotné tlačenie má svoje pravidlá. Pri písaní článku sme vyskúšali hneď niekoľko rôznych materiálov, na ktoré sme tlačili rôznou silou prítlaku po rôzne dlhú dobu.

A všeobecne by sa dalo povedať, že menej je tu viac. Teda, pečiatku pritlačte menšou až strednou silou po dobu v rozmedzí 1 - 2 sekúnd.

 Najviac sa nám osvedčil slabý až stredný prítlak po krátku dobu. Silný prítlak bol často zárukou rozpíjania

Pravidlá: 

  1. tlačte na rovnom povrchu a pozor na ohyby - čistý stôl a rovná plocha sú základ. Ale pozor, niektoré produkty, ako sú napr. papierové tašky, majú vo vnútri rôzne prehyby a nerovnosti, ktoré nie sú pri prvej tlači vidieť.
  2. stredný až slabší prítlak je lepší - čím vyšší tlak, tým viac atramentu sa na povrch dostane a tým vyššia šanca je, že sa vám potlač po chvíli rozpije.
  3. doba prítlaku radšej kratšia než dlhšia - na množstvo atramentu na potlačenej ploche má vplyv aj dĺžka, po ktorú budete pečiatku pritláčať. Tu opäť platí, že menej je lepšie.
  4. všetko si poriadne vyskúšajte - každý povrch je vždy trošku iný a každý z nás bude tlačiť vždy trošku iným spôsobom. Preto je dôležité si na pár testovacích kúskoch techniku potlače vyladiť. Skúšajte rôznu silu prítlaku, jeho dĺžku a potom nechajte výsledok chvíľu zaschnúť.

 

Technologicky zložitejšie pečiatky, ako napr. tie bez namáčacích vankúšikov, totiž používajú iné zloženie atramentov, ktoré v dôsledku toho horšie tlačia na rôzne materiály a finálna potlač sa ľahšie rozpíja.

Najistejšie ale je výrobcovi pečiatok poslať vzorku materiálu, na ktorý chcete tlačiť, a požiadať ho o testovaciu potlač pečiatkou, ktorú si plánujete vybrať.

 

Otestované za vás

Do testu sme zapojili snáď všetky možné obaly, ktoré možno potlačiť. Niektoré pohoreli, iné prešli na výbornú. Ktoré to sú a u ktorých budete mať vysokú mieru istoty, že sa vám potlač podarí? 

Bublinková obálka. Prehliadnuť bublinkové obálky >>>

Bublinková obálka

Vrecká doypack. Predhliadnuť vrecká doypack >>>

Vrecká doypack

Papierová taška. Prehliadnuť papierové tašky >>>

Papierová taška

Kartónová krabica. Prehliadnuť kartónové krabice >>>

Kartónová krabica

Poštová krabica. Prehliadnuť poštové krabice >>>

Poštovná krabica

Papierová obálka. Prehliadnuť papierové obálky >>>

Papierová obálka

Sami vidíte, že výsledok vždy záleží na troche testovania a trpezlivosti, ale vo výsledku môžete ušetriť nemalé množstvo peňazí. A hlavne si takto môžete potlačiť napríklad len pár darčekových krabíc pre svojich obchodných partnerov k Vianociam alebo jednoducho vytvoriť obal na limitovanú edíciu výrobkov.

Produkty spomenuté v článku