
Chystáte limitovanú edíciu vašich produktov alebo začínate podnikať a potrebujete na svoje krabice potlač na mieru, ale minimálne množstvá sú príliš vysoké? Poradíme, ako lacno potlačiť obaly aj v malom náklade niekoľkých kusov. Čítajte ďalej.
Keď si nechávate vyrobiť obaly na mieru, máte na výber nespočetné množstvo rôznych prevedení, farebných variantov a rozmerov. Či už sú to krabice, obálky alebo tašky, jedno majú spoločné. Tým je minimálne množstvo, ktoré musíte odobrať.
A že často nebývajú práve malé.
Je to tým, že potlač sa často realizuje už pri samotnej výrobe obalu a spustenie výrobných liniek, nastavenie strojov alebo príprava tlačiarenských platní či výsekových dosiek na výrobu krabíc nie je práve lacná.
Takže aby bola pre výrobcov zákazka rentabilná a pre vás cena za kus rozumná, treba vždy vyrobiť aspoň minimálne množstvo.
Riešenie je jednoduchšie, než si myslíte.
Stačí si nechať vyrobiť pečiatku, ktorá vás môže stáť od pár po niekoľko desiatok eur. To podľa toho, aká bude veľká, zložitá alebo aký typ konštrukcie budete chcieť použiť.
Výhodou ale je, že si jednou pečiatkou môžete potlačiť nielen krabice, ale aj papierové tašky, bublinkové obálky, poštové tašky alebo napríklad etikety.
Výroba pečiatky je na celom procese vôbec to najjednoduchšie. Vyberiete si, čo budete chcieť tlačiť, zvolíte rozmery a potom výrobcovi pošlete návrh pečiatky. Ten po vás bude najčastejšie chcieť vo formáte PDF.
A ak si nebudete istí, že si zvládnete PDF s grafikou pripraviť sami, oslovte výrobcov pečiatok. Tí vám často za malú odplatu s grafikou radi pomôžu.
Musíte si ale postrážiť materiál, na ktorý chcete tlačiť, aby sa nestalo, že po výrobe pečiatky zistíte, že sa vám atrament napríklad rozpíja. Všeobecne by sa dalo povedať, že by mal:
Príliš savému a často tiež štruktúrovanému materiálu sa radšej vyhnite - atrament má tendenciu sa po chvíli rozpíjať.
Malá hrúbka materiálu je tiež zlá voľba - takto vyzerá výsledok.
Pri testovaní sme tiež zistili, že nezanedbateľný vplyv na kvalitu potlače má aj technológia, ktorú pečiatka využíva. Tu platí, že najväčšiu istotu nerozpitej potlače budete mať pri obyčajnej pečiatke, ktorá sa namáča do atramentového vankúšika.
Pečiatkam bez atramentových vankúšikov (vpravo) sa radšej vyhnite. Používajú iné zloženie atramentu, ktoré sa ľahšie rozpíja.
Aj samotné tlačenie má svoje pravidlá. Pri písaní článku sme vyskúšali hneď niekoľko rôznych materiálov, na ktoré sme tlačili rôznou silou prítlaku po rôzne dlhú dobu.
A všeobecne by sa dalo povedať, že menej je tu viac. Teda, pečiatku pritlačte menšou až strednou silou po dobu v rozmedzí 1 - 2 sekúnd.
Najviac sa nám osvedčil slabý až stredný prítlak po krátku dobu. Silný prítlak bol často zárukou rozpíjania
Pravidlá:
Technologicky zložitejšie pečiatky, ako napr. tie bez namáčacích vankúšikov, totiž používajú iné zloženie atramentov, ktoré v dôsledku toho horšie tlačia na rôzne materiály a finálna potlač sa ľahšie rozpíja.
Najistejšie ale je výrobcovi pečiatok poslať vzorku materiálu, na ktorý chcete tlačiť, a požiadať ho o testovaciu potlač pečiatkou, ktorú si plánujete vybrať.
Do testu sme zapojili snáď všetky možné obaly, ktoré možno potlačiť. Niektoré pohoreli, iné prešli na výbornú. Ktoré to sú a u ktorých budete mať vysokú mieru istoty, že sa vám potlač podarí?
Bublinková obálka. Prehliadnuť bublinkové obálky >>>
Vrecká doypack. Predhliadnuť vrecká doypack >>>
Papierová taška. Prehliadnuť papierové tašky >>>
Kartónová krabica. Prehliadnuť kartónové krabice >>>
Poštová krabica. Prehliadnuť poštové krabice >>>
Papierová obálka. Prehliadnuť papierové obálky >>>
Sami vidíte, že výsledok vždy záleží na troche testovania a trpezlivosti, ale vo výsledku môžete ušetriť nemalé množstvo peňazí. A hlavne si takto môžete potlačiť napríklad len pár darčekových krabíc pre svojich obchodných partnerov k Vianociam alebo jednoducho vytvoriť obal na limitovanú edíciu výrobkov.