Zľava pre registrovaných zákazníkov až 10 %
Heureka: 97 % ľudí nás odporúča
Balenie izbových rastlín rozhodne nie je rutina. Nielenže sú kvety krehké, ale sú tiež živé. Aby to tak zostalo až do chvíle, než sa dostanú zákazníkovi do rúk, je potrebné venovať čas a úsilie starostlivému baleniu.
V rodinnom podniku Kvítka v bytě, kde rastliny pestujú a predávajú, to veľmi dobre vedia.
Celý proces balenia prebieha priamo v brnenskej predajni. Na fotke balí zásielku Nikol.
Krok za krokom si ukážeme, ako izbovky balia a posielajú zákazníkom. Procesom balenia ma previedla Nikol, jedna zo spolumajiteliek Kvítka v bytě.
‚‚Minimum reklamácií máme vďaka tomu, že nešetríme na výplni a kvety naozaj starostlivo balíme,“ hovorí spolumajiteľka Kvítka v bytě Nikol. Práve Nikol sa venuje aj rozvoju ich druhého podniku s keramikou – KERA štúdiu.
Fotila Lucie Fenclová pre magazín Nila. Na fotke Veronika presádza kvety.
Voda je pre rastliny základ. Kvetiny preto pred balením krátko osprchujú, aby ich pred cestou hydratovali a k zákazníkom tak dorazili svieže.
Aj preto vo väčšine prípadov objednávky doručujú do druhého dňa. Kvietky neposielajú pred víkendom ani sviatkami, aby na depe dlho neležali bez vody.
Na začiatku balenia všetky kvety sprchujú.
Zatiaľ čo z rastliny padajú kvapky vody, Nikol, Veronika alebo Lenka vyberajú vhodnú kartónovú škatuľu, čo sa veľkosti aj pevnosti týka.
V obchode Kvítká v bytě rady recyklujú. Škatule aj výplne.
Na balenie urastených kvetín je občas nutné krabice trochu upraviť. Treba zlepiť dve dohromady.
Aby predišli komplikáciám počas prepravy, majú pravidlo, že balia a posielajú kvety v kvetináčoch maximálne s priemerom 17 cm.
Výplne aj krabice nakupujú nové, ale zároveň aj recyklujú použité od susedných firiem. Sem tam niečo vylovia aj z papierového kontajnera.
Dno každej krabice vyplnia papierovou výplňou. Do takého lôžka na záver zabalenú rastlinu položia. Ale nepredbiehajme.
Každú škatuľu vyplnia dostatočným množstvom papierovej výplne, ktorá slúži ako deformačná zóna.
Papier im dáva v balení najväčší zmysel. Ide ruka v ruke s prírodou a udržateľnosťou, s ktorou k svojej práci pristupujú.
Preto taktiež z procesu balenia postupne vyradili plasty, teda aj bublinkovú fóliu, s ktorou predtým balili kvetináče aj rastliny.
Prichádza na scénu formpack. Bublinkový papier, ktorý sa ľahko stláča, ohýba a tvaruje. Spĺňa presne to, čo pri balení potrebujú.
Kvetináč obalia do niekoľkých vrstiev formpacku. Dávajú si záležať na tom, aby dobre zabalili časť, kde je zemina. Počas prepravy totiž musí zostať na svojom mieste.
Pomocou bublinkového papiera balia kvetináče tak, aby sa zemina nevysypala.
‚‚S bublinkovým papierom to ide skvelo. Dobre sa tvaruje a je mäkký, takže tú časť, kde je zemina, dobre zakryje. Narozdiel od bublinkovej fólie z plastu nenaberá toľko na objeme, takže ten kvietok je zabalený viac kompaktne,“ hovorí Nikol.
Zostáva zabaliť časť rastliny, kde sú listy.
Pred balením upravia listy tak, aby smerovali čo najviac nahor a nepolámali sa. Potom rastlinu doslova zarolujú do vlnitej lepenky.
Vznikne valec, ktorý zalepia papierovou páskou a vložia do pripravenej krabice.
Do každej objednávky na záver pridávajú odkaz s poďakovaním a rozprávaním o tom, ako pristupujú k pestovaniu rastlín.
Budujú tým vzťah so zákazníkom.
Ďakovaciu kartičku s rozprávaním o ich filozofii pridávajú do každej objednávky.
Teraz už len zostáva zalepiť škatuľu papierovou páskou. Zaujímavosťou je, že je to jediný obalový materiál, na ktorom majú svoje logo. Vyznávajú totiž brandový minimalizmus. :-)
‚‚Myslíme si, že naši zákazníci najviac ocenia, keď im kvety prídu v poriadku, a nie to, že je všade naše logo a dizajnovo vyšperkovaná zásielka.”
Na úplný záver na krabicu ručne píšu neklopiť a krehké.
Kvítka v bytě balia do papierovej pásky s vlastným logom so šírkou 48 mm.
Vďaka ich prístupu k baleniu riešia len 2-3 reklamácie ročne. Jasný dôkaz toho, že zodpovedné balenie sa vypláca.